White Hat SEO, czyli bezpieczne pozycjonowanie stron

26 sierpnia 2015

Pozycjonowanie stron należy przede wszystkim potraktować jako proces długotrwały i wymagający wykonywania ciężkiej pracy.

Jeśli nie korzystamy z usług profesjonalnej agencji sami musimy się nastawić na długie godziny spędzone przy pozycjonowaniu. Warto w związku z tym wiedzieć coś więcej o podstawowych zasadach, które do pozycjonowania się odnoszą i mówią o tym jak powinno się je realizować. To ważna kwestia, ponieważ dobrze wykonane pozycjonowanie może przynieść właścicielowi strony wiele różnych zysków. Przede wszystkim pozycjonowanie obecnie będzie dzielić się na wykonywaną pracę w zakresie czarnego kapelusza SEO oraz białego kapelusza SEO. Tutaj dobrze pasuje porównanie do jasnej i ciemnej strony mocy Oto krótka specyfika obu metod oraz różnica pomiędzy nimi: - Biały Kapelusz SEO to działania, które są dozwolone przez wyszukiwarkę i można w ten sposób promować swoją stronę internetową.

Co to White Hat SEO? Założeniem tej metody będzie dopasowanie strony do wymagań jakie stawia na wyszukiwarka oraz jej algorytmy. W tym względzie niezwykle ważne okazuje się być dopasowanie jakościowe - Czarny Kapelusz SEO to wszystkie działania, które są zabronione przez wyszukiwarkę, ale mimo tego cieszą się one nadal dość dużym zainteresowaniem. Czarny kapelusz opiera się na takich działaniach jak masowe systemy wymiany linków czy też spamowanie słowami kluczowymi Takie działania pozwalały na bardzo szybkie osiąganie dobrych wyników, ale często dochodziło także do usuwania stron z indeksów wyszukiwarek internetowych. Google coraz większą wagę do tego przywiązuje i niestety kary są obecnie na porządku dziennym. Dodatkowo algorytmy wyszukiwarek obecnie są już usprawnione w związku z czym korzystanie z takich działań najczęściej wiąże się z banem ze strony Google i wykluczeniem strony z wyszukiwarki. Naprawa takich skutków będzie trwała nawet kilkanaście miesięcy. Dlatego bezpieczne pozycjonowanie to tylko takie, które będzie odbywało się w ramach białego kapelusza SEO. Nawet, gdy nie mamy wiedzy na ten temat nie będzie to wielkim problemem. Funkcjonuje bowiem obecnie coś takiego jak wskazówki Google dla webmasterów i właśnie z tych wskazówek można się już dowiedzieć wiele istotnych informacji, dzięki którym będzie można potem realizować pozycjonowanie strony. Jeśli uda nam się zastosować podane tam wskazówki będzie można oczekiwać, że nauczymy się budować systemy wymiany linów i będziemy wiedzieć jak to bezpiecznie robić.

Marcin Musiał

Specjalista social media w jednej w Wrocławskich agencji interaktywnych.