Zmiany na rynku internetowego handlu

8 sierpnia 2016

Jeszcze przed kilkunastu laty sama idea handlu internetowego wydawała się nam niemożliwa do zrozumienia. Trudno było nam też wyobrazić sobie zakupy inne niż te, które wykonuje się w tradycyjny sposób.

Nie można jednak udawać, że nie dostrzegamy wpływu, jaki wywiera na nas postęp technologiczny. Co więcej, jego tempo jest zawrotne, a znawcy tematu przekonują, że z pewnością jeszcze nie raz będziemy nim zaskoczeni. Jeśli więc porównamy nasze życie do tego, jakie było prowadzone sto lat wcześniej, będziemy musieli przyznać, że jest to egzystencja, dla której charakterystyczne są zarówno luksus, jak i wygoda. Można się o tym przekonać między innymi dlatego, że obecnie nie trzeba już wcale wychodzić z domu, aby zrobić zakupy (http://fusionlandingpage.pl/). Jeśli tylko mamy na to ochotę, w wyszukiwarce internetowej możemy znaleźć wirtualną witrynę sklepową, a na niej – interesujący nas towar albo usługę, która znajduje się w centrum naszego zainteresowania.

W sieci można dziś zresztą kupić wszystko – produkty spożywcze, ubrania, środki czystości, bilety, mieszkania i środki transportu. Oczywiście, nietrudno się domyślić, że nowa i oryginalna przestrzeń otwiera się również przed przedsiębiorcami chcącymi przenieść swój biznes do sieci i to nie tylko w całości, ale również jedynie częściowo. Również osoby, które zaczynają swoją przygodę ze światem biznesu muszą przyznać, że Internet jawi się jako idealny punkt startowy.

Oczywiście, handel w Internecie wcale nie jest zadaniem prostym, a decyzja o spróbowania swoich sił, która nie jest poparta odpowiednim asortymentem, badaniem rynku i oryginalnym pomysłem na sam biznes, jest z góry skazana na niepowodzenie. Jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze tej formy zarobku warto więc zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście poradzimy sobie z tego rodzaju wyzwaniem. W pierwszej kolejności musimy być świadomi tego, że własny biznes w sieci wymaga od nas dość pewnego poruszania się po Internecie ze świadomością istnienia wszystkich niuansów z nim związanych. Nie bez znaczenia jest i to, że każda grupa docelowa znajdująca się w centrum naszego zainteresowania ma swoją specyfikę, z istnienia której musimy zdawać sobie sprawę.

Oczywiście, idealny jest przede wszystkim taki wybór, który umożliwi nam zarabianie dużych pieniędzy, jeśli jednak liczymy na realizację tego celu, powinniśmy dysponować dużą wiedzą na temat tego, czym ma się charakteryzować wymarzony profil naszej firmy. Jeśli więc jesteśmy farmaceutami, założenie apteki da nam większą szansę na zysk niż sklep z ubraniami i to nawet pomimo tego, że teoretycznie to druga ze wspomnianych opcji jest bardziej zyskowna. Nie można też zapominać o tym, że handel w Internecie obywa się dziś w sposób sformalizowany i jest przedmiotem wielu ustaw. Wymaga więc od nas między innymi: rejestracji działalności gospodarczej, założenia osobnego firmowego rachunku bankowego, wystąpienia o REGON i NIP, złożenia w US zgłoszenia rejestracyjnego, a jeśli istnieje taka konieczność – wystąpienia o koncesję.

Marcin Musiał

Specjalista social media w jednej w Wrocławskich agencji interaktywnych.